A természet után a befektetők is keményen büntetik Japánt: a hétfői nyitás után brutális eladási hullám bontakozott ki a tokiói tőzsdén. A Nikkei pár percen belül 600 pontos, közel hat százalékos mínuszban járt. Ezt követően átmenetileg stabilizálódott a helyzet, de a kereskedés második felében ismét padlóra küldték az indexet, amely végül 634 pontos (6 százalékos) csökkenéssel 9,620 ponton zárt a hét első kereskedési napján. A komponensek többsége vesztett értékéből, az építőipari cégek papírjai viszont stagnáltak, vagy drágultak: a befektetők a földrengés utáni újjáépítési hullám miatt tömeges megrendelésekre számítanak ebben a szektorban.
Bár a Nikkei mélyrepülésének ma egyértelműen fundamentális okai voltak, azonban olyan technikai szintek dőltek meg, amelyek a további esést vetítik előre, nem beszélve az esetleg tovább fokozódó aggodalmakról, illetve az áldozatok számának és az anyagi kár mértékének feltehető emelkedéséről.
Közben a legfrissebb adatok szerint a tízezret is meghaladhatja a halálos áldozatok száma, de ennél jóval több embert kezelnek eltűntként, azaz az áldozatok száma akár a többszörösére is emelkedhet. Szakértők szerint az anyagi kár a legóvatosabb becslések szerint is 100 milliárd dollárra tehető és egyelőre kiszámíthatatlan, hogy mekkora hatással lesz a szigetország gazdasági teljesítményére az elmúlt 65 év legnagyobb katasztrófája.
A japán fizetőeszköz árfolyama egyelőre nem reagált érdemben az eseményekre, a dollár/jen kereszt a 82.00-es szint körül mozog.