Egész héten optimizmus uralkodott a nemzetközi piacokon, azonban a hétvégére kissé kifulladtak az indexek. Egyelőre nem beszélhetünk trendfordulóról, sokkal inkább a szokásos év végi rallyról.
A világ irányadó komponense, a 30 legnagyobb amerikai vállalat papírjait tömörítő DJIA egyetlen hét alatt ledolgozta novemberi mélyrepülését, mintegy 7%-ot, majd a korábbi lokális csúcspontja alatt meg is torpant. Ha a jövő héten sikerül 12,300 fölé törnie az egyértelmű vételi jelzés, ellenkező esetben könnyen visszatesztelheti korábbi mélypontját. A eheti pozitív makroadatok is segítették a mostani emelkedést, ezért a jövő heti jelentések tartalma is kulcsfontosságú lesz.
Németországot erősen sokkolta, hogy egy múlt heti aukción 6 milliárdnyi államkötvényre csak 4 milliárdnyi vételi ajánlat érkezett, ám most a tengerentúli pozitív hangulat a DAX indexet is feljebb tudta húzni, sőt a germán komponens túl is teljesítette a Dow-t. Európában továbbra is fontos napirendi pont az adósságválság kezelése, ezért a technikai elemzésnél sokkal inkább mérvadók a fundamentális történések.
Az Egyesült Királyság egyértelműen számol az adósságválság esetleges további elmélyülésével. Habár egy ilyen scenario bekövetkezte direkte nem befolyásolná a szigetországot, de nagy károkat okozna az épphogy ébredező brit gazdaságnak. Az FTSE ellenállása az 5,700-as szint.
Az árupiacon folytatódott az indexkövető magatartás, a befektetők ugyanis továbbra sem bíznak abban, hogy gazdasági visszaesés esetén is tartósan drágulhatnak a nemesfémek. Az ezüst egyértelműen alulteljesítő, de ez nem jelenti azt, hogy nem zuhanhat ismét egy nagyot. 31.00-ig ugyanis szabad az út.
A magyar piac kapcsán fontos kiemelni az OTP tegnapi nyilatkozatát, miszerint a legnagyobb hazai bank elemzést készít az eurózóna esetleges széthullására is. A pénzintézet papírjai közben visszapattantak a 2,800-as szint vissza tesztjét követően, így első körben mintegy 4,000-ig szabad az út, az árfolyam további sorsa a nemzetközi trendektől függ majd. Egyelőre úgy tűnik, hogy hazánk leminősítése nem nagyon riasztotta el a külföldi befektetőket a hárombetűstől. A csoport eredményéből egyébként már 40% feletti a külföldi operációk részesedése, így az OTP egyre inkább függetleníteni tudja magát a magyar problémáktól.