Csütörtökön Bratislavában folytat kétoldalú megbeszélést a spanyol segélycsomagról Robert Fico szlovák miniszterelnök spanyol kollégájával, Mariano Rajoy-al. A Szlovák Köztársaság mintegy 1.2 milliárd euróval szállna be a 100 milliárdos bankmentő alapba. Richard Sulík, a liberális Sloboda a Solidarita (SaS) elnöke felszólítja Ficót, hogy mondjon nemet a mentőmechanizmusban való részvételre, a segítség ugyanis mindegy egyes szlovák állampolgárnak 200 eurójába kerülne, miközben Sulík szerint az eurósánc eleve nem jó megoldás. 'Két éven át tolták a pénzt Görögországba, most Spanyolország következik. Kérjük tehát a szlovák kormányfőt, hogy mondjon nemet és takarítsa meg a szlovákiai adófizetők pénzét' - közölte az ellenzéki politikus.
Sulík szavai valószínűleg süket fülekre találnak, Fico eddigi nyilatkozataiból ugyanis gyakorlatilag egyértelmű, hogy a többi euróövezeti tagállamhoz hasonlóan Szlovákia is támogatni fogja a mentőmechanizmust, hosszú távon egyébként a Szlovák Köztársaságnak is ez a közvetett érdeke.
Robert Fico ma délután az Európai Unió elnökével, Herman Van Rompuy-el tanácskozott a szlovák fővárosban. A tárgyalást követő sajtóértekezleten a szlovák kormányfő egy elvégzendő házi feladatnak nevezte az Európai Stabilitási Alapot. Pavol Paška, a szlovák parlament elnöke, Fico jobbkeze még egyértelműbben fogalmazott: 'Ha az ellenzék visszakozik, akkor is elfogadjuk'. A Szlovák Nemzeti Tanács a jövő héten szavaz a mechanizmusról.
Nem ez az első eset, hogy szlovákiai pártok közt vita bontakozik ki egy euróövezeti tagállamnak nyújtandó pénzügyi segítség kapcsán. A 2010 nyarán megalakult Radičová kabinet tavaly éppen azért bukott meg, mert az akkor még a négypárti kormánykoalícióban résztvevő SaS nem támogatta a Görögországnak nyújtandó segítséget sem. Több liberális politikus akkor azzal érvelt, hogy nem az euróövezet legszegényebb tagállamának a feladata kisegíteni azokat a pazarló országokat, ahol sokkal magasabb az életszínvonal, mint a Szlovák Köztársaságban.
A spanyol bruttó hazai össztermék közel duplája a szlováknak, viszont az államadósság tekintetében pont fordított az arány: a Szlovák Köztársaság 40 százalék körüli rátájával szemben Spanyolországé a mentőcsomagot követően a GDP 80%-ának közelébe kúszik. Az állástalanok aránya az ibériai országban szintén mintegy kétszerese a szlovák adatnak, ahogy az államháztartás hiánya is.
A hazai pálya közben Görögországért aggódik. 'A jövő vasárnapi választások eredményétől függ, hogy Görögország elhagyja-e az eurózónát' - írta tegnapi címlapján az El País c. tekintélyes spanyol napilap online kiadása. A több nyelven is megjelent publikáció szerzője, Luis Doncel szerint az euróellenes retorikájukról ismert görög radikálisok győzelme esetén korlátozhatják a készpénzmozgásokat és felfüggeszthetik a schengeni szerződést, azaz visszaállhat a határellenőrzés.