Holnap a tanévvel együtt startol a tőzsdei csúcsidőszak is, a befektetők talán ilyenkor képesek leginkább reálisan felmérni a világgazdaság helyzetét. Ez leggyakrabban hosszabb-rövidebb ideig tartó bearish trendet okoz. A Wall Street a szokásos Labor Day miatt idén is egy nappal később kezd.
Az elmúlt három hónapban az irányadó Dow Jones, ha nem is jelentős mértékben, de emelkedett, legutóbb május 5-én járt a napjainkhoz hasonló szinteken, 13,000 pont felett. A fejlett piacok többsége hasonló teljesítményt nyujtott, a fejlődő piacok túlnyomórészt stagnáltak. Az elkövetkezendő hetekben nagy valószínűséggel az eladók lesznek túlsúlyban, ez a feltételezés a befektetők bizonytalanságával (még az ősszel eldőlhet Görögország sorsa, illetve továbbra is terítéken van Spanyolország) ill. olyan tényekkel indokolható, mint az amerikai gazdaság lassulása, több vállalat vártnál kedvezőtlenebb számai, vagy a munkanélküliek számának alakulása. Igen fontos lesz az októbertől kezdődő gyorsjelentési szezon, amely pillanatok alatt elsöpörheti, vagy épp megerősítheti az aggodalmakat. Jelenleg a technikai tényezők is a bearish trendet támasztják alá, a Dow Jones hetes grafikonján látszik, hogy az index például másodszorra sem tudta áttörni a 13,340-es szintet, így lefelé vette az irányt.
Az Államokban irányadó West Texas Intermediate könnyűolaj az elmúlt hónapokban folyamatosan drágult, ára jelenleg hordónként 96.5 dollár, június végén még csak $78.50-ba került. Hasonló a helyzet a nemesfémeknél is, az arany a június eleji az unciánkénti 1,500 dolláros szintekről 1,700 közelébe drágult, az ezüst pedig közel húsz százalékkal kerül többe, mint 3 hónappal ezelőtt. A nyersanyagoknál további árelkedés valószínűsíthető, az utóbbi időben ismét megfigyelhető a befektetők tőkemenekítése a kockázatos részvénypiaci eszközökből a biztonságosnak tartott olaj és arany felé. A kőolaj áremelkedését ezen kívül az iráni válság is szítja. A nyersanyagok árcsökkenésének egyébként is igen kicsi az esélye, például egy esetleges konjunktúra idején természetesen nőne a kereslet, így az ár is.
A közös deviza a dollárral szemben az utóbbi napokban ismét visszatért 1.25 fölé, így nyár eleji szinteken tartózkodik, az árfolyammozgásokat viszont érdemes volt kihasználni, július végén a chart 1.205 alá is belesett. Az új-zélandi dollár az USD ellenében egész nyáron szárnyalt, előnyét meg is tudta tartani, közel nyolc százalékkal erősebb, mint június elején. Végre véget ért a USD/JPY mélyrepülése is, igaz az árfolyam azóta gyakorlatilag egyhelyben toporog..
Graphics: FT