A technológiai szektorra különösen igaz az a mondás hogy akkor lehetsz valamiben igazán sikeres, ha vagy az első vagy, vagy a legjobb. A Nokia e kettőt ötvözte évtizedeken át, aztán a sikersztoriból pillanatok alatt óriási bukta lett. A cég a 2000-es évek végén nem reagált kellő gyorsasággal a versenytársak kihívásira így pillanatok alatt leszakadt a mezőnytől. A Symbian rendszer térvesztését, amelyhez a finnek utolsó pillanatig ragaszkodtak közel sem tudta ellensúlyozni a Lumia sorozat piaci részesedése. A gyorsan csökkenő eladások következménye így zuhanó bevétel lett, a vállalat jelenleg is veszteséges, 2012 második negyedévében a mínusz meghaladta a 350 millió eúrt. A részvények ára a 2007 végi 40 dolláros szintekről a huszadára, 2 dollár körülre esett vissza. Technikailag a chart természetesen értékelhetetlen, de fundamentálisan, erős idegzetűek számára rejthet még érdekességeket a papír. Ez az oka annak, hogy ez a poszt megszületett, egy súlyos beteg vállalatot pusztán tovább ekézni értelmetlen volna.
Fontos tény a Nokia kapcsán, hogy a 'buta' telefonok szegmensében továbbra is piacvezető, habár a csökkenő árak miatt ez ma már zsákutcának bizonyul. Optimistább hozzáállásra ad viszont okot, hogy a cég net cash-e (nettó készpénzállománya) jelenleg 4.2 mrd eur, ami a részvények összértékének megközelítőleg a fele. A finn gyártó ezen kívül több, mint 10,000 szabadalmat birtokol, amelyek összértékét ugyan nehéz megbecsülni, de nagy valószínűséggel több milliárd eurós tétel. Ha ez a jövőben felkelti valamelyik szektortárs figyelmét az komoly bevételt generálhat. A szabadalom tehát nagy kincs (elég csak a Google féle szabadalom adásvételre, vagy a most zajló Apple-Samsung párharcra gondolni). Végül nem megkerülhető tényező a Microsoft sem, amely a Nokiával karöltve még idén piacra dobja új okostelefonját.
A fentieket figyelembe véve a részvények mostani árazása tehát vonzó alternatíva lehet a kockázati befektetők számára. Az érdeklődés látható is volt a közelmúltban, a 2 dollár alatti szinteken pillanatok alatt megérkeztek a vevők. Nem szabad ugyanakkor elfelejteni, hogy a Nokia állapota ma is válságos, így csak hosszú távú bespájzolásban érdemes gondolkodni. Az viszont biztos, hogy még egy esetleges csőd esetén is a veszteségünk papíronként maximum kettő, azaz kettő dollár lehet..